Przejdź do treści
leasing pracowniczy workera

Leasing pracowniczy

Leasing pracowniczy możesz znaleźć także pod nazwą zatrudnienie leasingowe lub leasing personelu. Jest to dość specyficzny rodzaj zatrudniania pracowników – to wypożyczenie lub udostępnienie pracownika jednej firmy do wykonywania prac w innym miejscu. Czasami wręcz używa się słowa wynajem, bo faktycznie tak to wygląda – jedna firma wynajmuje w drugiej pracowników. Nie są oni w niej zatrudnieni na stałe, jedynie wykonują określoną pracę przez określony czas.

Istnieją dwa rodzaje leasingu pracowników. W pierwszym przypadku naprawdę ma miejsce wypożyczenie pracownika. Jest to wtedy, gdy dwóch przedsiębiorców umawia się, że przez jakiś czas pracownicy jednego z nich będą pracować w firmie drugiego. Oczywiście na takie rozwiązanie musi zgodzić się pracownik.

Jednak leasing personelu przybiera także inną formę. Coraz częściej na polskim rynku pojawiają się agencje, których zadaniem jest znalezienie pracowników do konkretnych zadań czy firmy. Agencje te działają na takiej zasadzie, że to one zatrudniają własnych pracowników i znajdują dla nich pracę w innych firmach. Tylko one mają umowę z pracownikiem, a za swoje usługi pobierają odpowiednią opłatę, najczęściej jako kilka procent od pensji zatrudnionego pracownika.

Leasing pracowniczy – zalety

  • Znaczne ograniczenie kosztów
  • Zmniejszają się wydatki na utrzymanie działu kadr
  • Odchodzi koszt rekrutacji, która przecież wymaga często wynajęcia biur, organizacji spotkań i zaangażowania w to jednego lub dwóch pracowników.
  • Pracodawca, który wynajmuje pracownika, może w zasadzie bez żadnych większych trudności zrezygnować z usługi tymczasowej, jeśli pracownik nie spełnia wymagań.
  • Elastyczne korzystanie z usług agencji, czyli w zależności od potrzeb pracodawcy indywidualnie, tylko wtedy, kiedy potrzebuje pracowników do wykonania określonej pracy.
  • Wynajem pracowników najbardziej kojarzy się z wynajmowaniem pracowników fizycznych lub pochodzących z innych krajów, tak naprawdę agencje pracy tymczasowej zajmują się także angażowaniem specjalistów. Dzięki temu pracodawca może znaleźć wysoko wykwalifikowanego, świetnego eksperta bez czasochłonnego procesu rekrutacji.

 

Wynajem pracowników – wady

Oczywiście leasing pracowniczy może mieć także wady. Przede wszystkim warto wiedzieć, że wiąże się z tym pewne ryzyko – w polskich przepisach w zasadzie nie znajduje się dokładna definicja pojęcia zagadnienie leasingu. Dlatego agencje oferujące pracę bazują na przepisach Ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. A to oznacza, że pracownik nie może pracować dla jednej agencji dużej niż 18 miesięcy w ciągu 3 lat.

Rotacja pracowników jest bardzo duża. To oznacza, że pracownicy szybko się zmieniają, więc trzeba przewidzieć czas na wdrożeniu kolejnych osób w obowiązki. To wymaga zaangażowania innego pracownika. Na dodatek zdarza się, że krótki czas trwania umowy odbija się na jakości wykonywania pracy.

WSPARCIE

Biuro we wrocławiu

PRACODAWCA